Ads 468x60px

Saturday, June 23, 2012

Just Saved Us About $20.00 A Week!

I found out something on Thursday that really made me freak out. My son has been seeing a girl for the last 6 months whose family owns the local (really good) Mexican restaurant. Well, anyway, about 4 days a week he will go up there and sit while she works and when ever he comes home, he would come home with a cup of salsa. I never thought anything about it and it has been going on for 4 nights a week for 6 months. OK. Thursday he comes to me before he leaves and says "Mom, I need $5.00." and I asked him, "What for?" and he answered me with, "for salsa". I think my jaw must have hit the floor , because he asked me what was wrong. Come to find out he was not just bringing home salsa , he was buying it and $5.00 a shot. OMG. I immediately freaked out on him. Most likely too much. But , heck, I can think of better things to spend $20.00 on each week. Do you realize how much food storage I could have been getting with an extra $20.00 a week. So I got into my Homemadecookbook and found a salsa recipe and I made it Friday night. The only thing, and since it was my first time of making it, it is kind of too chunky. Next time I make it I will have to figure out how to make it less chunky. It sure taste good.

Spicy Salsa

3 medium tomatos, cored and chopped

3 small scaalions , trimmed and coarsley chopped, ( that is another thing wrong with my salsa - I had forgot to get scallions and only had onion on hand., but I think that is one of the great things about salsa - you can make it to your taste. maybe. LOL)

1 jalepeno pepper, seeded and finely chopped

1 garlic clove, minced

salt

coarsley chopped cilantro

In a large bowl mix everything together, except the cilantro, let it sit for an hour to let the flavors mingle. Just before eating add the cilantro. Mix it all of up real good. Get your tortilla chips and enjoy. I was also thinking that this would be really good on a grilled hamburger.

Well, anyway , now he does not have to spend $20.00 a week on salsa. I can make it at home and he did say that it tasted just like theirs. maybe not as spicy. I am a chicken and only used half of the jalapeno pepper.

The tomatoes were 4 for $1.99 -Man, I wish my tomatoes that I am growing here at home would ripen up. The cilantro was 50 cents a huge bunch. The onion and garlic I already had. The jalepeno pepper was $1.00. And I have enough to last 2-3 days. If it last that long. It is yummy. I know since this is my first time of making this , that I will do some things different next time.

The Prepper's Pocket Guide: 101 Easy Things You Can Do to Ready Your Home for a Disaster Ultimate Family Preparedness Pak

120 Serving Breakfast Only @ $198 (120 Servings breakfast assortment. No entrees) - Order Now!

2 comments:

Blogger25 said...

thats expensive for salsa!! i bookmarked this page to my "recipes" favorites folder so i can make it sometime. i love me some salsa!

Bloggers said...

that is what I told him!! That is way too expensive. That is why I freaked out like I did. I feel bad a little bit though, I think I scared him. LOL

Blog Widget by LinkWithin


The Survivalists Web Ring (Western)
Powered By Ringsurf



Affiliate Disclosure: I am grateful to be of service and bring you content free of charge. In order to do this, please note that when you click links and purchase items, in most (not all) cases I will receive a referral commission. Your support in purchasing through these links enables me to share more information and get closer to getting my family totally off-grid and on our own piece of land. This will let me share more and more information to allow , hopefully, for you to become more self-sufficient and able to become more prepared by reading my blog and purchasing items that I share with you that will help you. Thank you! :)